زندگی در کانادا

نسخه‌ی کامل: سیستم موبایل کانادا-انتاریو و مسائل کلی
شما در حال مشاهده نسخه آرشیو هستید. برای مشاهده نسخه کامل کلیک کنید.
در کانادا سيستم گرفتن خطّ موبايل (اين جا مي‌گن Cellphone؛ نگيد موبايل که طرف گيج مي‌شه) با ايران خيلي فرق مي‌کنه. اين جا بر حسب ميزان مصرف بر حسب دقيقه در ماه و مابقي Optionها مثل CallerID و SMS و پيام‌گير و اينترنت و ..... ميزان هزينه‌ي ماهيانه متغيره؛ ولي براي يک به اصطلاح Plan ساده و اوّليه که فقط ماهي 100 دقيقه مي‌تونيد صحبت کنيد (چه باهاتون تماس بگيرن، چه با کسي تماس بگيريد) که اون هم با يک بار زنگ خوردن روزانه تموم مي‌شه، مجبوريد حدود 20 دلار در ماه هزينه کنيد. اين هزينه ثابت بوده و چه اين ميزان استفاده کنيد، چه نکنيد، بايد اين هزينه رو به صورت ثابت بديد. پس تا قبل از اومدن تا مي‌تونيد با موبايلتون صحبت کنيد. (يکي از ضدّ حال‌هاي اوّليه‌ي همه‌ي ما ايراني‌ها همينه و يه هويي با عادت ايرانمون تو ذوقمون مي‌خوره؛ ولي بعداً به تدريج عادت مي‌کنيم.)
اجمالاً گزينه‌هاي موجود شرکتهای Bell، Fido، Kodoo، Rogers، Virgin و Windmobile (به ترتیب حروف الفبا) هستند. همه شرکت‌ها سيستمشون به غير از Rogers و Fido که با سيم کارت همراه اوّل هم کار مي‌کنه، عموماً با گوشي‌هاي ايران سازگار نيست. توصيه شده که به خاطر گوشي ايرانتون نريد دنبال فايدو؛ چون همشون گوشي بهتون مي‌دن که در دراز مدت مجّاني درميآد يا با هزينه‌ي خيلي کم. به هر صورت با خودتون گوشي بياريد؛ شايد به درد بخوره. دور Bell و Rogers رو هم خط بکشيد که هر کی گرفته پشیمون شده (لااقل تو ویندزور). بهتره پلن های شرکتهای مختلف رو با هم مقایسه کنید و بعد انتخاب کنید. هرکدوم از شرکتها مزایا و معایب مخصوص به خودشون و پلن های مختلف و گوشی های مختلفی دارند که توصیه میشود اصلا عجله نکرده و سر فرصت و با بالا و پایین کردن شرایط یکی رو انتخاب کنید. اصلا هم گول گوشی های خوشگلشون رو نخورید چون همشون دام برای جلب مشتری و همشون از این بازی ها دارن.
http://www.windmobile.ca, http://www.fido.ca, http://www.virginmobile.ca, http://www.rogers.ca, http://www.bell.ca
http://www.kodoomobile.ca
بهترين محل براي خريد خطّ سل فون (موبايل) هم Devonshire Mall هست که همه‌ي شرکت‌ها نمايندگي دارند و مي‌تونيد با مقايسه و فراغ بال خريد کنيد. لاقل یه نصف روز لازمه. جالبه بدونيد اين جا خيلي‌ها اصلاً سل فون ندارند؛ پس واسه‌ي خريدش هل نشيد و يک هو نريد قرارداد 3 ساله ببنديد. بدونيد بدون موبايل هم مي‌شه زندگي کرد؛ ولي اگه دوست داريد که حتماً داشته باشيد، هزينه‌ي ماهيانه حدّاقل 25 دلار بعلاوه مالیات که میشه 28.25 دلار رو کنار بذاريد. برای خانم های مجرد و متاهلین حداقل یک خط موبایل توصیه میشه تا از امنیت خاطر برخوردار بشن. که خودش یه میلیون دلار می ارزه.
نکته: بعضي شرکت‌ها واسه‌ي دانشجويان تخفيف‌ها و يا plan مخصوص دارند.
آدرسهای ارجاع