نظرسنجی: این پست چطور بود؟
این نظرسنجی بسته شده است.
خوشم اومد 100.00% 1 100.00%
همچین چنگی به دل نزد 0% 0 0%
مجموع 1 رای 100%
* چنانچه به گزینه‌ای رای داده اید، با علامت ستاره مشخص گردیده است. [نمایش نتایج]

ارسال پاسخ 
چطوری میشه بیام کانادا؟
2017-10-06, 03:32 PM
ارسال: #1
چطوری میشه بیام کانادا؟
سوال: آیا شما هم میتونید بیایید و در کشوری مثل کانادا زندگی کنید؟
جواب: بله. لیکن هر که طاووس خواهد جور هندستان کشد.

وقتی پای صحبت خیلی از دوستان و آشنایان (خصوصا شاکی از وضعیت داخل ایران) مینشینی، مطرح میشه که ما هم خیلی دوست داریم مثلا بریم کانادا. خب چطوري؟ برنامه میخواد. اکثرا بدون اطلاع از وضعیت و مسائل پیش رو در حد خیال پردازی دوست دارند و حسرت بی خودی در این زمینه هم میخورند. ميخواهم به شما عزیزان نکاتی رو بگویم و آن اینکه اولا اینجا همش اونی نیست که تو فیلم ها و عکس های مردم در حال خوشگذرانی و فضاهای خوشگل دیده میشه. ولیکن می ارزه آدم این تجربه رو بکنه و دوست داشت میمونه و نداشت بر میگرده.

1- برای تحصیل خصوصا مقاطع بالا تجربه نابی هست و من به همه توصیه میکنم که اگه تحصیلات رو دوست دارند، این مسیر را تجربه کنند.
2- سوال بعدی اینه که خب چطور؟ جواب به خود این سوال برای هر کسی متفاوته و یافتن جواب این هم وقت و مطالعه زیادی در وضعیت الان خود و هدف و راه های رفتن به یه کشور خارجی میطلبه و چیزی هم هست که خود فرد باید شروع کنه.
3- اگز بخواهیم از کجا شروع کنیم؟
- انتخاب کشور - هر کشوری که بخواهید برای مهاجرت و یا برای تحصیل بروید داستان خاص خودش رو داره. فرض بر این بگیرید از شهر خود در ایران بخواهید به شهر دیگر با زبان محلی متفاوت بروید و کار و یا زندگی و تحصیل کنید، چقدر قبلش بررسی جوانبش لازمه؟ تازه کشور خودمون و فرهنگ تقریبا یکنواختی داریم. هر کشوری کلی مهاجر ایرانی و دانشجوی ایرانی داره که تجربیاتشون رو در وبلاگ هاشون ریز به ریز گذاشته اند که با یک جستجوی ساده در دسترس هست. آب و هوا، زبان، نوع دانشگاه، رشته، جمعیت ایرانی، وجود هم دین و مسلک، امکان گرفتن اقامت، شرایط کاری، شرایط اخذ ویزا و هزینه های زندگی و .... از پارامترهایی هستند که میشه در این بررسی لحاظ کرد.
- پیدا کردن راه مهاجرت و یا پذیرش دانشگاه- باز هم از طریق وبلاگ ها و سایت مهاجرت و مشاوره گرفتن از وکلای مهاجرت و یا مشاورین تحصیلی (نماینده های دانشگاه ها در داخل ایران)، سایت اداره مهاجرت همان کشور و نیاز ها و بازار کار و ....
4- آنچه که مسلمه باید زبان حداقل انگلیسی در حد خوبی باشه، حد خوب هم معیار جهانی داره و امتحانات استانداردی همه ماهه در همه جای دنیا گرفته میشه(از جمله ایران) که معروفترینشون آیلتس IELTS و تافل TOEFL هستند.
5- قسمت مالی - هر چند مهمه ولی میشه با اطمینان زیاد گفت که این مساله چندان مهمی نیست چون کسی که اراده کنه در همین مسیر راه های کم خرجتری هم هست (از جمله تحصیل در دوره دکترا) و همتش باشه پولش هم جور میشه.
6- سن - مساله سن بسیار مهمه هر چه جوونتر باشید امکان تطبیق پذیری و فرصتهای بیشتری رو خواهید یافت. به فرض اگر زیر 25 هستید و مجرد و یا متاهل بدون بچه و کار و خونه و زندگی زیادی دور و برتون نیست قطعا سبکتر میتونید حرکت کنید و ریسکهای بیشتری رو به جان بخرید. هر چند این قاعده کلی نیست. هر چه بیشتر وابستگی خانوادگی و مالی و کاری و املاک و درآمد و ... داشته باشید خارج موندن براتون سختتر میشه.
7- یک منبع بسیار عالی برای شروع بررسی های اولیه applyabroad.org هست که همش به زبان فارسی بوده و کشور به کشور و شهر به شهر و دانشگاه به دانشگاه فروم های متنوعی هست که افرادی که تو این فکر هستند میتونند از آنجا شروع کنند.
8- چقدر طول میکشه؟ اگر نمره زبان مثلا آیلتس بالای 7 داشته باشید و یک لیسانس (در عرض یکسال) میتونید پذیرش دانشگاه های بیشتر کشورهای دنیا رو با هزینه شخصی بگیرید. یا یک فوق لیسانس در داخل ایران (مهم نیست کدوم دانشگاه) با نمرات بالا و وضعیت علمی و انتشار مقالات علمی بگیرید و برای دکترا با هزینه دانشگاه مبدا بگیرید (2-3 سال کار داره) اگر نمره زبان ندارید به زمان های فوق کار روی زبان و گرفتن نمره لازم رو اضافه کنید. برای کسی که لیسانس داره در همون 2-3 سال میتونه همزمان روی زبان و تحصیل و گرفتن فوق لیسانس کار کنه.
9- میشه از طریق کار مهاجرت کرد؟ بله میشه. ولی بازم زبان دونستن اون کشور ضروریه. هر کشوری هم قوانین خودش و وکلای مهاجرت زبده ای داره که میشه ازشون مشورت گرفت و راه هاش رو بررسی کرد.
✍️ askinabroad@gmail.com
یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر
نقل قول این ارسال در یک پاسخ
ارسال پاسخ 


پرش به انجمن:


کاربران در حال بازدید این موضوع: 1 مهمان